Ostatni miesiąc to czas otwarcia Ekopracowni dla uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Zaprosiliśmy klasy 1 i 2 do udziału w zajęciach na temat bioróżnorodności, które prowadziła pani Dorota - nasza bibliotekarka ale również wykwalifikowany nauczyciel przyrody z doświadczeniem w pracy z młodszymi uczniami.
Aby zdobyć taki certyfikat uczestnictwa w zajęciach, klasy musiały wykazać się aktywnością i świetnym kojarzeniem zależności pomiędzy zjawiskami przyrodniczymi. Udało się to wszystkim klasom biorącym udział w zajęciach - poziom wiedzy przyrodniczej wśród najmłodszych jest naprawdę wysoki!
Nasze zajęcia na temat bioróżnorodności dotyczyły przede wszystkim kształtowania środowiska przez człowieka: tego, jak ważna jest obecność zapylaczy, jak ekosystemy o wysokiej bioróżnorodności same się regulują (kto może zjadać nadmiar komarów, kto ochroni nasze marchewki przed podgryzaniem przez pędraki) oraz tego, jak w ostatnich dekadach z coraz wyższymi temperaturami latem na komfort życia w mieście wpływa obecność roślinności a szczególnie drzew.
Opowiadaliśmy o znanych nam przykładach zagospodarowania ogrodów, dzieliliśmy się obserwacjami z terenu naszego miasta.
Zajęcia miały swój dalszy ciąg. Uczniowie w ramach powtórzenia i podsumowania tego, o czym mówiliśmy w naszej Ekopracowni przygotowali prace plastyczne prezentujące pomysły na podniesienie bioróżnorodności w ich przydomowych ogrodach.
Prace są świetne! Nie tylko uwzględniają różnorodne nasadzenia i miejsca dla zapylaczy, ale także pokazują rozsądne gospodarowanie wodą - gromadzenie deszczówki oraz produkcję własnej żywności. Brawo!